Pozvánka do kuchyne

Zo všetkých svojich výrobkov mám najradšej puzdrá na nože. Nejako som si ich obľúbil, najskôr asi preto, že každé je iné. V schránke si nájdem balík alebo obálku s nožom a už cestou z pošty premýšľam, čo za kúsok ma vo vnútri čaká. Pozývam vás obliecť tento nôž do kúsku kože. 

[bscolumns class=”one_third”]

 

Kúsok kože treba najskôr namočiť.  [/bscolumns][bscolumns class=”one_third”]

 

Keď koža zmäkne, lepšie sa vytvaruje na mieru podľa noža.  [/bscolumns][bscolumns class=”one_third_last”]

Dobre vytvarovaná koža sa musí upevniť [/bscolumns][bscolumns class=”clear”][/bscolumns]

 

Potom si treba nájsť dobré miesto, kde bude všetko schnúť bez rušenia. Podložky z kože pod kliešťami majú zabezpečiť, že sa na puzdre neobjavia nechcené odtlačky.

[bscolumns class=”one_third”]

Uschne to cca za 24 hodín. Koža potom stvrdne a drží tvar.[/bscolumns][bscolumns class=”one_third”]

Dôležité je vedieť, že nôž treba pred tvarovaním mokrej kože zabaliť do fólie, aby vlhkosť nepoškodila nôž.[/bscolumns][bscolumns class=”one_third_last”]

Malá kontrola[/bscolumns][bscolumns class=”clear”][/bscolumns]

 

Keď takto tvarovaná koža uschne, mierne sa zmrští. Treba preto počítať s určitou rezervou materiálu. Môžeme ísť farbiť. Najskôr ale trocha oleja, nech vrchná vrstva kože zmäkne, aby nepraskala. Olej potrebuje na schnutie ďalších 24 hodín. Teoreticky to môže byť aj menej, ale závisí to od rôznych vecí ako hrúbka kože, množstvo oleja, teplota v miestnosti atď… ja to nechávam pre istotu do ďalšieho dňa 24 hodín a tam je to tutovka. Potom začnem farbiť.

[bscolumns class=”one_third”]

Po nafarbení zas čakať a potom druhý náter, ak treba. Rovnako som pripravil aj diel, ktorým sa puzdro uchytí na opasku.[/bscolumns][bscolumns class=”one_third”]

Zrezanie zapínania až na koniec. Diery na stehy a ide sa šiť.[/bscolumns][bscolumns class=”one_third_last”]

Došité. Zrezať hranu, 4-5mm od stehu. [/bscolumns][bscolumns class=”clear”][/bscolumns]

Ako vidíte, steh nepokračuje až po záštitu. Záštita je nie len zo spodu, ale aj z hora. Puzdro je vytvarované tak, aby sa táto horná časť záštity zasekla do vytvarovaného puzdra. Keď sa nôž vyberá alebo vkladá do puzdra, toto vytvarovanie nôž trochu odtlačí dozadu a čepeľ by sa tak dostávala do kontaktu so stehom. Ak by sa vôbec podarilo dostať ho dnu… Preto ostal záver stehu trochu odsadený a puzdro sa tu roztvára, keď sa s nožom manipuluje. Pri zasunutom noži to zároveň nijako nevadí, lebo čepeľ je bezpečne skrytá vo vnútri.

 

[bscolumns class=”one_third”]

Hotovo.[/bscolumns][bscolumns class=”one_third”]

Takto vyzerajú vedľa seba[/bscolumns][bscolumns class=”one_third_last”]

A takto nejako spolu s brašnou a dvoma diármi[/bscolumns][bscolumns class=”clear”][/bscolumns]

 

Potom už len ostáva zrezať hrany, nafarbiť ich a vyhladiť, aby netrčali vlákna.

Hotovo.