Puzdro na Zippo na boku brašny

Zákazník mi napísal, že chce brašnu, ktorá bude brašnou V3M, s jendou zmenou. Bude to brašna s puzdrom na zapaľovač. Brašna bude mať na boku puzdierko na Zippo. Ide o darčekový zapaľovač cca o veľkosti zápalkovej škatuľky. Dal som sa do kreslenia návrhu. Hneď z náčrtu na mňa vykukol problém.

Brašna s puzdrom, výzva hneď od začiatku

Ak na bok brašny umiestnim puzdro na zapaľovač, nezmestí sa tam pracka na reguláciu popruhu na nosenie brašny. Tiež som si nevedel celkom dobre predstaviť, ako budem zošívať jednotlivé diely brašny, ak bude bočný priestor vypĺňať puzdro. Neostáva priestor na manipuláciu s ihlou. Bolo preto jasné, že logistika skladania tohoto výrobku bude musieť byť trochu iná, než obvykle.

[lgc_column grid=”50″ tablet_grid=”50″ mobile_grid=”100″ last=”false”]

Puzdro som riešil ako mini brašnu

Na začiatok klasika, štandardná brašna V3MJ – teda trojdielna brašna s predným tvarovaným vreckom, rozmery cca 20x27x11cm, výstelka z jahňaciny. Narezať diely, vytvarovať boky a predné vrecko. Tri dni to musí schnúť, aby si koža udržala požadovaný tvar. Zároveň som vytvaroval aj vrecko na puzdierko. Poviem Vám, strašná piplačka. Neexistuje zobrať pílu a odpíliť, alebo prebehnúť frézou, príliš malé. Tak som si zobral kúsok preglejky  a orezávač, a pustil som sa do práce, ktorá je často dosť nedocenená – nie je ju totiž vidno. Vyrobil som si tak šablónu, podľa ktorej som mohol vytvarovať puzdierko.

Pri výrobe treba vždy vycházdať z plánovaného používania

Keď diely uschli, nafarbil som ich a pripravil na zošívanie puzdra. Samotné puzdro som vybavil zo spodnej strany otvorom, pomocou ktorého sa bude zapaľovač ľahšie vyberať – jednoducho sa potlačí zospodu prstom. Verím, že sa tak predíte potrebe ťahať zapaľovač za vrchnú časť, ktorá by sa pritom určite odklápala, čo by si odnášali pánty a časom by sa možno poškodili.

Popod puzdro potom ešte pôjde popruh na nosenie, takže celé puzdro nepôjde priamo na bok brašny, ale na koženú základňu. Tá puzdro od boku brašny podvihne o pár milimetrov pomocou úzkych pásikov kože na oboch stranách na úrovni nitov. Tak sa pod základňou puzdra vytvorí akýsi tunel, do ktorého akurát zapasuje popruh.


Musel som prekopať zaužívaný postup

Bežne zošívam takéto brašny tak, že si najskôr pripevním zapínací popruh o predné tvarované vrecko. Potom vrecko prišijem na hlavnú časť. Potom zapínací popruh prinitujem o hlavnú časť na takých miestach, aby bol podporený výsledný tvar brašny – popruh musí priliehať, nesmie brašnu šponovať do iného tvaru, než je ten želaný. Na záver prišijem boky k hlavnej časti. Potom už len zrežem prečnievajúci materiál a doupravím hrany. Brašna s puzdrom robila problém aj tu. Kvôli puzdru som tento postup musel prekopať.

Po prišitie predného vrecka išlo všetko po starom. Potom som prišil ten bok, na ktorom malo byť pudzro. Ale zatiaľ bez puzdra, zavadzalo by, nemal by som ako robiť s ihlami. Keď som bok prišil, hneď som zrezal prebytočný materiál a upravil som hrany do finálnej podoby. Potom som prinitoval základňu s hotovým puzdrom. Druhá strana brašny bola ešte vždy otvorená, takže tam bol priestor na manipuláciu pri nitovaní.

Tadá, brašna s puzdrom na Zippo je na svete

No a na záver som prišil druhý bok a dokončil som hrany. Ostávala posledná časť – popruh na nosenie. Uchytil som ho pomocou kolíka a priľahlých pútok, ktoré majú zabezpečiť, aby sa popruh pri pohybe neodklopil a nevyskakoval z kolíka. Ktosi bude namietať, že je to zbytočné a že to tam mohlo byť napevno. Isto, ale možnosť zložiť popruh je podľa mňa lepšia. Tiež sa vyhneme karabínam a ďalšiemu kovaniu. A ostáva možnosť popruh vybrať a prehodiť zo strany na stranu. To je dôležitá možnosť kvôli tomu, aby bolo zapínanie popruhu vždy na predu, bez ohľadu na to, na ktorej strane brašnu zákazník nosí.

Samotný popruh na nosenie sa teda skladá tiež z dvoch častí. Spojené sú na základni prackou, ktorou sa aj nastavuje jeho dĺžka.

Hotovo. Nafotiť, pokochať sa, zabaliť a odoslať. A dúfať, že splní nie len očakávania zákazníka, ale aj svoju doživotnú službu.

[Modula id=’11’]

Ak sa Vám článok páčil, budem rád, ak ho zazdieľate alebo olajkujete na sociálnych sieťach, nech viem, či mám písať aj ďalšie, alebo si vystačíte s fotkami.

Ak máte záujem takúto alebo podobnú brašnu, skúste moje kožené brašny skladom, prípadne si vyberte z brašien na objednávku.

Vďaka za Vašu pozornosť.

S pozdravom P.G.Biely