Gajdošská (pastierska) kapsa

Gajdošská kapsa ma zaskočila. Ľudovým motívom sa snažím vyhýbať, sú na to odborníci, ktorí sú špecialisti a majú folklór v krvi zažratý viac, než ja. Keď ma ale oslovila moja niekdajšia partia, nedalo sa odmietnuť.

pastierska kapsa

Napriek tomu, že som dlho váhal, aké zdobenie na gajdošskú kapsu zvoliť, v jednom som mal jasno od začiatku. Kapsu urobím tak, aby som na ňu použil iba kožu. Nechápte to zle, všetky svoje výrobky vyrábam z kože, ale tu som chcel kožou riešiť všetko – zapínanie, šitie, nastavenie popruhu…

Skrátka, žiadne dratvy, žiadna živica na lepenie, žiadne kovové prvky, nity, ani pracky. Ako zdobenie som potom zvolil jednoduchý motív Jedľových Kostolian – obecný erb, dva husľové kľúče pre fašangovníkov, a dvanásť sŕdc, ktoré sú okolo erbu, rovnako ako je okolo centra Jedľových Kostolian dvanásť štálov.

Žiadne ošetrenie, len trocha oleja. Žiadne farby, počkáme si, ako sa zafarbí sama. Ak ju chcete vidieť naživo v akcii, zavítajte na Gajdošské fašiangy do Jedľových Kostolian, všetky info nájdete na obecnom webe.

Tu je pár fotiek kapsy. Aby nikomu nebolo ľúto, dal som sa do kroja a jednu som kapse spravil na pamiatku aj so mnou.

[modula id=”2331″]

Ak sa vám kapsa páči, budem vďačný za lajk alebo zdieľanie na sociálnych sieťach.

Vďaka, pekný deň prajem.