Ručne šité kožené brašny PGB slúžia na rônze účely, od brašien na notebooky, až po kožené brašny na fotoaparáty, brašny na tablety, alebo pracovné kožené brašny na prenos pracovných pomôcok.

Kožené brašny PGB – ručná práca pre maximálnu životnosť.

kožené brašny s opaskami
Ručne vyrobené kožené brašny – v sade s tematicky zdobenými opaskami

Keď povieme “ručne šité kožené brašny”, niekedy si pod tým každý predstaví niečo iné. Nie každý výrobca to má tak, no kožené brašny PGB vyrábam bez použitia strojov. Od prípravy materiálu, cez zdobenie kože tradičnou metódou, ošetrenie a farbenie kože, dierkovanie stehov, samotné šitie, až po finálnu úpravu. Všetko robím ručne, bez použitia strojov. Len ruky, a nástroje ako raznice, kladivá, paličky, ihla a dratva.

Prečo ručne šité kožené brašny?

Hocijaký šijací stroj prepichne kožu, stačí len ostrá ihla. Problém však je, že na svete existuje len veľmi málo strojov, ktoré by dokázali šiť poriadnou hrubou dratvou. A ak také aj sú, žiaden z nich nedokáže steh utiahnuť tak pevne, ako ruky. Stroje na kožu vedia dať len ozdobné stehy. Ak ide o funkčný steh, ktorý spája napríklad dva hlavné diely brašny, takýto spoj je “mäkký” a ohýba sa, čo spôsobuje, že nite sa vo vnútri stehu režú jedna o druhú. Ak sa jedna roztrhne, rozpadne sa celý steh a tým aj celý výrobok. Trvanlivosť takých výrobkov je veľmi obmedzdená, čo sa veľmi rýchlo prejaví najmä pri dlhodobom dennom používaní.

zdobenie koženej brašny
Zdobenie koženej brašny robím výhradne ručne, tradičnou metódou. Nakresliť – vyrezať – dokončiť raznicami

Ručne šitý steh oproti tomu dva kusy kože pevne spojí dohromady dvoma dratvami/niťami. Tie idú nezávisle od seba a spoj sa tak ľahko neohne. Spoje ručne šitých kožených brašien sú pevné a trvácne. Ak by sa nesprávnym používaním alebo neželaným kontaktom s ostrým predmetom pretrhla jedna niť, celý steh ostane pevný, pretože druhá niť je nezávislá a steh udrží aj sama. Takýto steh nie je problém opraviť bez toho, aby sa brašna rozpadla.

Prírodné materiály

Prírodné materiály, ktoré používam na kožené brašny PGB, majú tú výhodu, že neobsahujú plasty. Znamená to, že sa z nich do prostredia neuvoľnujú pri používaní tzv. mikroplasty ako z nylonových popruhov či koženkových výrobkov. Koženka je totiž koži len vzľadovo podobná, technicky však s ňou nič nemá. Koženka je syntetická guma, plast, ktorý sa nataví na papier, alebo nylonovú sieťovinu. Výhodou je nízka hmotnosť a možnosť masovej produkcie, čiže lacných tovarov. Nevýhodou je záťaž životného prostredia. A to aj počas používania – mikroplasty máme už aj v mäse a v rastlinách, aj po skončení životnosti – takéto výrobky obsahujúce viacero druhov plastov a kovov sa recyklujú len veľmi ťažko, a teda takmer vôbec.

hotová kožená brašna
Po dokončení je každá moja kožená brašna jedinečným originálnym výrobkom, ktorý vydrží desaťročia v aktívnej službe.

Z čoho sú

Na svoje ručne šité kožené brašny PGB používam iba prírodnú kožu, hovädziu hladenicu činenú trieslovinami, čiže nie chemikáliami. Triesloviny sa získavajú okrem iného z dubovej kôry. Na lepenie vnútorných výstelok používam latext, teda živicu z kaučokovníka, ktorá funguje ako veľmi dobré netoxické lepidlo. Celá kožená brašna má pri správnej a nenáročnej starostlivosti o kožu životnosť niekoľko desaťročí, po skončení životnosti odstránite kovy a zvyšok brašny môžete dať pokojne do kompostu alebo na skládku komunálneho odpadu, kde sa bude rozkladať síce pomaly a dlho, ale stále to bude len prírodný materiál, ktorý zo životného prostredia vzišiel a ktorý sa do životného prostredia vráti obohatiť svoje okolie o neškodné a užitočné prvky.

Pre každého

Jedinečnosť kožených brašien PGB je v tom, že je úplne jedno, ktorý model si vezmete, vždy vám bude pasovať. Stačí si vybrať pánske brašny alebo dámske brašny. Modely dámskych kožených brašien majú najväčší rozmer zväčša šírku, modely pánskych kožených brašien majú najväčší rozmer výšku. Toto však neplatí univerzálne, vždy je prvoradé jedine to, čo sa vám konkrétne viac páči a čo vám konkrétne prakticky viac vyhovuje. Takáto brašna je veľmi vhodný darček pre muža k 50 alebo tiež v dámskej verzii ako darček pre ženu.

Jedna na celý život

Kožené brašny, ktoré remeselník ušil ručne, sú oveľa drahšie, než brašny šité strojmi. Pozor, za ručnú prácu niektorí ľudia ponúkajú aj také výrobky, kde jediné, čo robili rukami, bola obsluha strojov. Nie je to jedno, môžete mať materiál kvalitný ako len chcete, strojom robený steh sa nikdy nedokáže vyrovnať poctivej ručnej robote. Ručne šité a vyrobené kožené brašny vám vydržia celý život.

Svoju koženú brašnu môžete mať doma už o pár dní. Pozrite si aktuálne dostupné ručne šité kožené brašny.

Druhá možnosť je nechať si vyrobiť koženú brašnu podľa svojich požiadaviek – zadajte si rozmery, typ a umiestnenie zdobenia, samotný tvar koženej brašny… Bude trvácna, bude originálna a bude len a len vaša.

PS: Pre zahraničných priateľov môžete odporučiť moju medznárodnú verziu stránky.

Categories: eso