UŽ STE PREZULI NA ZIMNÉ?

Viete, ako vznikajú výtlky na cestách a čo to má spoločné s topánkami?

Do škáry v asfalte sa dostane počas sychravých dní voda. Teploty sú nízke, takže skôr, než sa stihne odpariť či odtiecť, zamrzne.

Anomália vody spôsobuje, že sa voda s klesaním teploty pod cca 4 stupne zväčšuje svoj objem.
(Isto ste už počuli pijatické fóry typu
“Nepi vodu, roztrhá ťa mráz!”??‍♂️)

Roztrhá všetko. Blok motora na aute, fľašku s vodou, rúry ústredného kúrenia, betón nezakrytý pred dažďom… Skrátka všetko.

Ak v zime skočíte do snehu a veľa chodíte, teplo z vašej nohy sneh roztopí. Voda potom vsiakne do kože. Spomalíte, teplo z nohy sa zmenší a koža aj s nasiaknutou vodou zasa zmrzne.

Asi ako tepláky po praní, ktoré zmrznú na šnúre v nečakanom mraze.
Ak ich zlomíte, môžu sa roztrhať. Ak sa to zopakuje niekoľko krát, rozpadnú sa.

Keď voda nasiaknutá do kože zamrzne, a začnete chodiť, koža sa poškodí. Poznáte to veľmi rýchlo ako výrazný diskomfort a mokré nohy. Topánky potom rýchlo premoknú aj v lete, stačí prejsť po rose.

Preto je najdôležitejšie ošetriť kožené topánky (a nie len topánky) hlavme pred zimou a potom ich udržiavať najmä počas zimy.

Základ je, aby vonkajšia vlhkosť (sneh, ľad, mláky atď) nedostala možnosť vsiaknuť do kože.

Kožené topánky preto umývajte len čistou vodou, nikdy nie chémiou. Nechajte ich uschnúť pri izbovej teplote, MIMO VYKUROVACÍCH TELIES!

Keď uschnú, natrite ich olejom, najlepšie prírodným. Nie olivovým. Dedo používal domácu škvarenú masť. Dajte tomu čas, aby sa to riadne vsiaklo. Kľudne potom zopakujte.
Potom môžete použiť lanolín. Čistý, prírodný, najlepšie z lekárne. Dostať na váhu, asi kilo za desať eur.
Nechajte riadne uschnúť.

Na záver včelí vosk. Neodporúčam použiť sviečky, tie biele majú vosku len málo, zvyšok je parafín. Musí to byť riadny včelí vosk. Pýtajte od včelárov, každý z vás nejakého pozná.

Hrudkou vosku šúchajte postupne celú plochu. Ak vám vadia šmuhy, ktoré zostanú, vyleštiť sa dajú pomocou handričky. Ale namakáte sa.

Hotovo. Vosk, lanolín a olej nijako nemenia vlastnosti kože, len jej zabránia stvrdnúť a nasiaknúť vodou. Topánky ostávajú priedušné, noha sa nepotí. Voda ostáva na povrchu v drobných guličkách, vosk ju vyslovene odpudí.
Koža nestvrdne ani pri nižších teplotách a nezamrzne v nej voda, ktorá by ju poškodila.

Procedúra je dosť zdĺhavá, nejaký čas budete bez topánok, takže si to treba vhodne naplánovať.

Existuje množstvo chemických prípravkov, ktoré stačí nastriekať a topánky nepremoknú. Problém je, že nikto neručí za to, čo na to povie koža z dlhodobého hľadiska.
Vlani v lete som to skúšal a zistil som, že účinky takéhoto spreja na jednej topánke trvali asi dve hodiny kráčania rosou, potom koža začala rosu vsakovať. ?

Druhá topánka ošetrená lanolínom a voskom spoľahlivo odpudzovala rosu ešte niekoľko dní. ?

Sprej som viac nepoužil.
Trpím alergiou na katón, čo je chemický stabilizátor. Používa sa v drogérii a v priemysle. Ak mi niekto deklaruje, že jeho výrobok na ošetrenie kože je 100%prírodný, moja imunita je dokonalý labák, ktorý ma nikdy neklame. Ak po použití príde anafylaktická reakcia na koži, ? výrobok testom neprešiel.

(Nebojte sa, nie je to smrteľná verzia alergie, len sa mi vyhodia vyrážky na prstoch)

Svoju alergiu som tak použil vo svoj prospech – a môžem povedať, že som konečne našiel výrobok na ošetrenie kože, ktorému verím, a ktorý budem odporúčať, keďže nie každý sa bude piplať s takým ošetrovaním topánok, alebo iných výrobkov, ako som popísal vyššie.

Používa sa veľmi ľahko, obsahuje jojobový olej, lanolín a včelí vosk. Na jeden náter spraví ten istý efekt, ako vyššie popísaná procedúra.

Môžem prezradiť, že už jednám s dodávateľom, chcem tento krém pridať do svojej ponuky, aby ste ho nemuseli prácne zháňať.

Zatiaľ pekný víkend prajem.